Bezpieczeństwo w Sieci


Kolejny konik Anglików czyli jak bezpiecznie posługiwać się zasobami internetu, portalami społecznościowymi, komunikatorami i innymi mediami.
Właściwie ‚konik’ nie jest tu najodpowiedzniejszym słowem, bo kojarzy się trochę z zakręconnym hobbystą wydającym majątek na mało znaczące pierdółki.
A tymczasem nauczenie dzieci właściwego stosunku do równie użytecznego, co podstępnego internetu jest sprawą palącą, biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej przestępstw jest popełnianych lub inicjowanych w wirtualnym świecie.
Dzisiaj chciałam wam zaprezentować jedną z fajniejszych stron, które znalazłam na ten temat.
Jest jest cool, jest jazzy, wyczesana czy jak tam ją sobie nazwiecie w młodzieżowym slangu – po prostu jest dla dzieci i młodzieży.
Pisana ich językiem, graficznie i kolorystycznie trafiająca w (szeroko pojęte) gusta dzieci i nastolatków a przede wszystkim jest interaktywna. Są quizy, gry, filmy do pooglądania. Filmy, które naprawdę dają do myślenia.


Strona jest podzielona na 3 sekcje: dla 5-7, 8-10 oraz 11-16 latków (czyli odpowiedniki KS1-KS3 ) i rzeczy tam zawarte są dostosowane do wieku i poziomu dzieci z odpowiednich grup wiekowych.Szczególnie polecam waszej uwadze interaktywną kafejkę internetową (cyber cafe) w dziale dla 8-10 latków, gdzie jest słownik terminów internetowych: 
oraz mówione są zasady działania i bezpiecznego używania maili, chatroomów, wyszukiwarek, profili społecznościowych itp.


Na koniec można zrobić sobie teścik :)

WAŻNE, BY ZAWSZE BYĆ SMART

Strona dla nastolatków jest już mniej ‚wrzaskliwa’, poszerza wiedzę nabytą wcześniej i porusza sporo ‚doroślejszych’ tematów, dotyczących np. wykorzystywania seksualnego.

Jest jeszcze sekcja dla rodziców i dla nauczycieli z milionami pomocy dydaktycznych, plakatów, planów lekcji itp, ale niestety dostępna jest tylko dla osób mieszkających na terenie Wielkiej Brytanii.
A oto jeden z dostępnych na stronie filmów:

A tu bardzo fajne strony w języku polskim (mam nadzieję, że znane większości z was).


A na koniec akcent humorystyczny.

Jak mówi stare przysłowie pszczół: Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one. (po ang. When in Rome, do as the Romans do).

Jakiś czas temu znalazłam w jedej ze szkół plakat, napisany … w języku ‚wronim’ lub najlepszym przypadku ‚po rzymsku’ czyli językiem smsowym, który dla mnie jest czarną magią z wyjątkiem paru oklepanych zwrotów typu CUL8r (dla niewtajemniczonych wyjaśniam:jest to skrótowy zapis zwrotu See you later / Do zobaczenia później: C=see, U=you L+eight+(e)r=later – bo tak samo się wymawia) czy emotikonów takich jak <3 (czyli że serduszko niby :))

Spróbujcie się pobawić w rozszyfrowanie.
(Niestety tylko dla osób znających angielski w stopniu przynajmniej dobrym :))
Dla zachęty przetłumaczę pierwszą zasadę:

u av d ryt 2 feel safe ll d tym, includN wen UzN ICT or yr mob ph.
You have the right to feel safe all the time, including when using ICT or your mobile phone.
Proste, nie?

Językoznawcy i puryści językowi by się pewnie za głowy złapali, szczególnie widząc te wszystkie regionalizmy, naleciałości slangowe i ortografy, ale … to jest język ulicy i ma docierać do dzieci ulicy.
Więc … szafa gra (że tak użyję sobie slangu naszych babć :))


Bezpiecznego surfowania!
super-teacherka

Nakarm blog komentarzem :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s