Zabrałam się ochoczo do kolejnego wpisu, ale uświadomiłam sobie, że bez znajomości pewnych pojęć, trudno będzie zrozumieć różne niuanse dotyczące angielskiego szkolnictwa. A żeby uniknąć wielokrotnego wyjaśniania specyficznego słownictwa postanowiłam zgromadzić wszystko w jednym miejscu (żebym to ja w życiu była taka skrupulatna i uporządkowana! :))
Będę więc regularnie uzupełniać ten wpis, dodając nowe skróty i frazy.
CVC – Consonant-Vowel-Consonant czyli słowa złożone z spółgłoski samogłoski-spółgłoski np. c-a-t, pen, Tim (nie dotytyczy to samogłosek długich np. peel, mimo że technicznie występują tu też tylko trzy dźwięki)
EAL – English as a Additional Language – tak nazywane są dzieci, które słabo znają angielski, gdyż nie jest to ich pierwszy język (i najczęściej nie jest to też język używany w domu).
EYFS – Early Years & Foundation Stage, edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna
GCSE – General Certificate of Secondary Education, egzamin na koniec szkoły
średniej
ICT – Information & Communication Technology, informatyka
IEP – Individual Educational Plan – Indywidualny Plan Nauczania. Jest to plan, który uwzględnia specjalne potrzeby edukacyjne dziecka i wyznacza mu krótkie, łatwo osiągalne, łatwe do zweryfikowania cele nauczania.
ITT – Initial Teacher Training, pierwszy etap kształcenia nauczycieli, trwający ok. 25 tygodni, po którym uzyskuje się QTS, czyli uprawnienia do nauczania (pod warunkiem odbycia rocznego stażu w szkole).
IWB – Interactive Whiteboard – tablica interaktywna
KS1 – Key Stage, faza nauczania, są ich 4, dwie w podstawówce (KS1 & KS2) oraz dwie w szkole średniej (KS3 & KS4)
NC – the National Curriculum, program nauczania
PE – Physical Education, w-f
QTS – Qualified Teacher Status, oficjalne upoważnienie do wykonywania zawodu nauczyciela, nietożsame z pełnymi kwalifikacjami (!)
PPA – Planning, Preparation and Assessment time, czyli czas przeznaczony na planowanie lekcji, przygotowywanie zajęć i sprawdzanie zeszytów czy testów. Jest to ok. 2.5 godzin tygodniowo w przypadku nauczyciela zatrudnionego na cały etat (osoby zatrudnione na pół etatu mają tego czasu relatywnie mniej). W tym czasie (płatnym, wg normalnej stawki przysługującej danemu nauczycielowi) nauczyciel nie prowadzi lekcji, tylko pracuje w pokoju nauczycielskim lub pracowni komputerowej.
SATS – Standard Assessment Tests, testy pod koniec II, VI i IX klasy
Science – nauki ścisłe, czyli połączenie biologii, chemii i fizyki w jeden przedmiot
SEN – Special Educational Needs – specjalne potrzeby edukacyjne; obejmuje to grupę dzieci takich jak np.: dzieci autystyczne, dzieci niesłyszące, dzieci z ADHD, dzieci na wózkach, które mogą być edukowane w szkole masowej, pod warunkiem, że będą miały dostęp do zmodyfikowanego do ich potrzeb materiału i pomocy naukowych.
SENCO – Special Educational Needs Co-ordynator, osoba nadzorująca wszelkie działania edukacyjne dotyczące dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi takie jak: zajęcia wyrównawcze, pisanie indywidualnych programów nauczania, kontakty z rodzicami i różnymi specjalistami zajmującymi się dzieckiem.
Supply Teacher – nauczyciel, który najczęściej pracuje dla agencji i jest wynajmowany przez szkołę na zastępstwo, gdy jakiś nauczyciel ma szkolenie, lub zachoruje.
TA – Teaching Assistant; pomocnik nauczyciela, osoba, która czyni życie nauczyciela możliwym do ogarnięcia :). Teaching Assistants zajmują się wszelkimi sprawami ‚papierowo-artystyczno-dekoratorskimi’ jak kserowanie materiałów, robienie wystaw szkolnych, przygotowywanie klasy na różne zajęcia, ale też często uczą mniejsze grupy, dzieci ze słabszych grup, lub ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jednym słowem – nieoceniona pomoc i potężny filar angielskiej edukacji :)
WWW/ EBI – what went well / even better if – uwagi np nauczyciela sprawdzającego prace, dotyczące tego, co jest dobrego, a co można poprawić w przyszłości