przydasie matematyczne


Dzisiaj parę rzeczy, ubarwiających trochę żmudny proces uczenia :) czyli tzw. ‚przydasie’, które można wykorzystywać na co dzień, bez znajomości angielskiego. W Anglii są one używane bardzo często, jako że każda klasa jest wyposażona w Interactive Whiteboard (IWB). W Polsce to jeszcze daleka przyszłość. Chociaż … Życzę wszystkim nauczycielom, by mieli możliwość mieć takie cudo w swojej klasie, bo naprawdę ułatwia ono życie. Póki co – raczej wyłącznie do użytku domowego :)

 

Splat Squares kwadrat 10×10 pomagający w liczeniu do stu
(i przekraczaniu progu dziesiętnego)


* * * * * *

tabliczka mnożenia do 100 – klika się na czynnik w lewej kolumnie (left column) i na czynnik w górnym rzędzie (top row) i po naciśnięciu na znak równości (equal sign) odczytuje się iloczyn.

* * * * * *

Swoją drogą to angielskie dzieci uczą się tabliczki mnożenia na raty (nie pamiętam, jak jest w Polsce).

Najpierw 10 times table, potem 2 i 5. Te są najprostsze. Wyższy stopień wtajemniczenia to mnożenie przez dziewięć.

Można tu zastosować fajny trick:

Trzymaj przed sobą dwie ręce. Ponumeruj palce od lewej do prawej. Zegnij ten palec, który oznacza cyfrę, przez którą chcesz mnożyć. Jeśli jest to np. 9 to będzie to palec serdeczny prawej ręki. Palce po lewej stronie oznaczają dziesiątki – jest ich osiem, a zatem 80. Te po prawej stronie od zgiętego palca oznaczają jedności – w tym przypadku 1. Czyli 9×9=80+1=81

 

Potem sukcesywnie dochodzą kolejne liczby. Ciekawostką jest to, że często dzieci uczą się tabliczki mnożenia do 144 (czyli do wielokrotności dwunastki), a nie tylko do 100.

* * * * * *

Utrwalanie tabliczki mnożenia może być równie zabawne :)

Można zrobić sobie teścik, ćwicząc jednocześnie słownictwo dotyczące mnożenia, dzielenia i innych operacji, bo sposobów i sformułowań jest multum :)) 

Dla zwolenników obrazków – nieco bardziej „malownicze” ćwiczenia na stronie www.multiplication.com .

 

* * * * * *

 

Tabliczka mnożenia na czas – można wybrać tabliczkę mnożenia w zakresie jednej cyfry np. 4 times tables (czyli mnożenie przez 4), albo mieszanki. Jest jeszcze opcja dzielenia, dodawania i odejmowania. Wszystko to na stronie Maths Magician


* * * * * *

 

Jak już tabliczka mnożenia będzie przyswojona, to polecam zadania z treścią – na mnożenie (nie wiem, jakoś tak mnie naszło na to mnożenie dzisiaj :))

* * * * * *

 

Z innych ‚przydasiów’ mogę polecić osie liczbowe oraz odmierzacz czasu.

Number lines – można wybrać sobie różne, w zależności od tego na jakich liczbach operujemy, np. do 10, do 100, z liczbami ujemnymi, czy z liczbami dziesiętnymi. Do wyboru np. osie liczbowe i osie do szacowania lub osie liczbowe – suwaczek.


 

 

Hourglass – czyli klepsydra do mierzenia czasu, np. gdy wyznacza się dzieciom czas na wykonanie zadania – może być to też bomba, metronom lub najzwyklejszy budzik :) Najpierw trzeba wybrać rodzaj ‚odmierzacza’ na stronie www.online-stopwatch.com , a następnie ustawić czas. Dzieci uwielbiają takie wyzwania!

 

Przykłady można by mnożyć :)

Musicie przyznać, że matematykę można polubić :))

Magda Dynos do kwadratu ;)

3 komentarze

    • Dziękuję. Z przykrością stwierdzam, że niektóre linki już nie działają – cóż takie są wady darmowych stron internetowych. Mam nadzieję, że pomysły się przydadzą na Pani drodze w inspirowaniu innych (zajrzałam na Pani stronę – bardzo ciekawa!).
      Pozdrawiam.

Nakarm blog komentarzem :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s