Co czyta angielski siedmiolatek


Po omównieniu matematyki przyszedł czas na angielski.

Tytuł jest trochę pokrętny, bo oczywiście mowa będzie o tym, co oficjalnie musi czytać drugoklasista, a nie o faktycznych preferencjach, bo nie oszukujmy się, wsród tej grupy wiekowej to jeszcze aż tak dużo moli książkowych nie ma. Choć zdarzają się wyjątki, jak np. moje najmłodsze dziecię, dla którego NAJGORSZĄ KARĄ jest, gdy nie może nam przeczytać czegoś ‚na dobranoc’ (tak, tak, to nie pomyłka – nie my jej, tylko ona nam chce czytać :))

A oto przykłady testów czytania:


Dla dzieci, które opanowały czytanie w stopniu mniej płynnym, tekst jest prosty, podzielony na sekcje (żeby łatwiej było skoncentrować się na danym fragmencie i znaleźć tam odpowiedź). Pytania są bardzo ogólne, typu o czym jest historia, jak się nazywają bohaterowie, znajomość prostych przymiotników, wysnuwanie nieskomplikowanych wniosków.
Ten tekst nie powinien sprawić problemu przeciętnemu drugoklasiście (choć niestety bywa, że sprawia – w dużym stopniu zależy to od tego czy jest to dziecko dwujęzyczne, czy angielski jest używany w domu i generalnie od całej, często bardzo skomplikowanej, sytuacji psycho-społecznej w domu).Generalnie jednak większość 7-7.5 latków daje sobie z takim tekstem radę.
Tekst najczęściej jest opowiadaniem lub broszurką informacyjną, podzieloną na większe sekcje. Odpowiedzi wymagają już nieco bardziej zaangażowanego wczytania się w tekst. Jest to nie tylko wyszukiwanie faktów, ale też wyjaśnianie pewnych pojęć, odpowiadanie na pytania o skutek i przyczynę, a nie tylko odpowiadanie na pytania zamknięte (Tak/Nie, ew. Kto i Gdzie)


A oto wyższ szkoła jazdy bez trzymanki:

Tekst jest trudny nie tylko ze względu na treść, ale też z powodu grafiki (layout) – jest to wzorowane na typowej ulotce muzealnej lub innym druczku z życia wziętym. Znalezienie potrzebnych informacji w takim ‚gąszczu’ wymaga już niezłej strategii i zaawansowanego słownictwa, a odpowiedzi na pytania dedukowania, konkludowania i formułowania opinii.

Swoją drogą, nabywanie tych umiejętności (skills) przez dzieci oceniane jest bardzo wnikliwie na podstawie specjalnych tabelek – i dopiero na tej podstawie zostaje wystawiona ocena opisowa. Ale to już wykracza poza temat egzaminów, więc zostanie opisane kiedyś indziej :)

super-teacherkaNakarm blog komentarzem :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s